Prodáváte ve svém podniku alkohol? Pokud si chcete ověřit, zda splňujete všechny zákonné požadavky, přečtěte si následující článek, který funguje jako jednoduchý kontrolní návod. Shrnuli jsme v něm základní povinnosti, které není radno podcenit. Jejich porušení je spojeno s vysokými sankcemi. Jak tedy na prodej alkoholu?
Základní povinnosti pro prodejce alkoholu
Druhy alkoholu
Při výrobě a prodeji alkoholických nápojů se musíte řídit pravidly podle druhu nápoje. Pro prodej lihovin totiž platí přísnější požadavky. Zákon rozlišuje dvě hlavní skupiny alkoholických nápojů, a každé skupině pak odpovídá i celní označení příslušného nápoje kódem kombinované nomenklatury = KN:
- Nápoje s obsahem alkoholu více než 0,5 %, ale méně než 15 %, jsou tzv. alkoholické nápoje jiné než lihoviny. Jsou to nápoje zařazené pod kódy KN 2203, 2204, 2205, 2206.
- Alkoholické nápoje s obsahem alkoholu od 15 % se považují za lihoviny. Líh a lihoviny mají kódy KN 2207 a 2208.
I z tohoto pravidla ale platí výjimky, například alkoholizované víno, medovina nebo meziprodukty, které mají více než 15 % alkoholu, nepatří mezi lihoviny.
Koncese na prodej alkoholu
Koncesi na prodej alkoholu musíte mít, pokud jako podnikatel provozujete stálý obchod nebo gastro podnik, ve kterém prodáváte alkoholické nápoje s obsahem více než 15 % alkoholu. Pokud prodáváte jen pivo nebo víno a podobné nápoje, koncesi nepotřebujete.
Koncesi na prodej lihovin získáte na kterémkoliv živnostenském úřadě v ČR. Získá ji každý, kdo o ni požádá, nemusíte tedy splnit žádné speciální podmínky. Stačí podat žádost osobně nebo elektronicky. Počítejte s tím, že vyřízení vaší žádosti může trvat až 30 dní.
Pokud budete prodávat lihoviny bez koncese, hrozí vám pokuta za neoprávněné podnikání ve výši až 1 000 000 Kč.
Kde můžete prodávat alkohol
Povolené provozovny pro prodej alkoholu
Podle Zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek můžete alkoholické nápoje prodávat jen v těchto typech provozoven:
- v prodejně, která je potravinářským podnikem,
- v provozovně stravovacích služeb,
- v provozovně výrobce vína,
- v ubytovacím zařízení,
- ve stánku s občerstvením,
- ve stánku specializujícím se na prodej tohoto zboží umístěném uvnitř stavby určené pro obchod
- a ve veřejném dopravním prostředku dálkové železniční, letecké, vodní a dálkové autobusové dopravy.
Zákon ale také přímo uvádí, kde je prodej alkoholu zcela zakázaný bez ohledu na vyjmenované typy provozoven. Úplný zákaz se týká třeba zdravotnických zařízení, škol, prodejních automatů nebo akcí pořádaných pro osoby mladší 18 let.
Příležitostný prodej alkoholu na akcích
Zjednodušeně můžete jako provozovatel maloobchodu prodávat alkoholické nápoje na různých akcích, ale opět platí rozdílná pravidla pro lihoviny a ostatní alkoholické nápoje.
- Zákony v současnosti umožňují prodej lihovin na akcích v postavení konečného prodejce lihu jen podnikajícím osobám.
- Lihoviny a ostatní alkoholické nápoje můžete příležitostně prodávat na ochutnávkách, farmářských a tradičních trzích, veřejnosti přístupných slavnostech, tradičních, kulturních, tanečních a jim podobných akcích.
- Pozor si dejte při pořádání veřejnosti přístupné sportovní akce, na které můžete v rámci příležitostného prodeje prodávat pouze alkoholické nápoje obsahující nejvýše 4,3 % alkoholu a víno.
- Pro příležitostný prodej lihovin platí na všech akcích oznamovací povinnost. Jako prodejce máte povinnost prodej lihovin písemně oznámit nejpozději 5 pracovních dnů před zahájením prodeje celnímu úřadu místně příslušnému podle místa konání akce.
- Za nedodržení oznamovací povinnosti celnímu úřadu můžete dostat pokutu až do výše 800 000 Kč a zákaz činnosti do 6 měsíců.
Povinnosti e-shopů prodávajících alkohol
I v případě prodeje prostřednictvím prostředků komunikace na dálku, tedy v e-shopech, musíte zajistit ochranu osob mladších 18 let. V e-shopu zkrátka nemůžete prodat alkohol způsobem, u kterého prokazatelně neověříte věk kupujícího. Bez kontroly věku jde o nezákonný prodej. Věk můžete kontrolovat až při předávání zboží, ale ekonomicky výhodnější je provádět kontrolu ještě před samotným odesláním objednávky.
Podle zákona také musíte, podobně jako v kamenné prodejně, viditelným způsobem informovat o zákazu prodeje alkoholu dětem a mladistvým. Upozornit na zákaz prodeje alkoholu můžete po vstupu na hlavní stránku e-shopu, při prohlížení stránek a také před odesláním objednávky. Doporučujeme zařadit do vašeho e-shopu varování během nákupu vícekrát.
Kdo může prodávat alkohol
Prodávat nebo podávat alkohol hostům a zákazníkům smí pouze osoba starší 18 let. Jedinou výjimku mají studenti gastro oborů v rámci výuky. Pozor tedy na brigádníky mladší 18 let, kteří podle zákona nesmí ani čepovat pivo.
Pokud navíc zjistíte, že máte ve vaší provozovně osobu mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu, máte povinnost ji vyzvat k opuštění vaší provozovny.
Povinné označení provozovny a prodávaného alkoholu
Označení provozovny
Jako prodejce všech alkoholických nápojů máte povinnost na všech místech jejich prodeje umístit dobře viditelné upozornění o zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let. Zákon dokonce stanovuje povinné barvy a velikost písma. Text musí být napsaný v českém jazyce, černými tiskacími písmeny, na bílém podkladě a o velikosti písmen nejméně 2 cm.
Označení alkoholu
Každá láhev s lihovinou musí mít podle Zákona o povinném značení lihu originální kontrolní pásku (tzv. kolek). Tato povinnost neplatí jen u malých balení lihovin do 0,06 litru a pro produkty pěstitelského pálení. Produkty pěstitelského pálení ale nesmíte prodávat na místech, kde prodáváte rozlévané lihoviny.
Alkohol označuje kolkem registrovaný distributor, tedy ten, kdo ho uvádí do volného oběhu. A to mohou být buď výrobci, dovozci, nebo provozovatelé daňového skladu podle Zákona o spotřebních daních. Všichni mají povinnost registrace a podmínky pro registraci jsou poměrně přísné.
Registrované dodavatele, a také každou kontrolní pásku, si můžete zkontrolovat na internetu ve veřejně přístupném registru celní správy.
Tip na závěr
Prodej a inventuru alkoholu vám v současnosti usadňují moderní restaurační systémy, které zvládnou evidenci SBL a otevřených lahví do pár sekund. Navíc umožňují automatický přepočet DPH při příjmu zboží.